Archive for May, 2017

ON TO STATE!

FullSizeRender

Congratulations to the Friar Track Team:  IHSA Sectional Champions Class 2A (23 teams competing).  

1st Sectional Boys’ Track Title in Fenwick History.

 

Top Scores:  Fenwick 145, Dunbar 80, Noble/DRW Trading 63, Solorio 50, Lake View 30, Sullivan 29.5, Clark 29, Urban Prep/West 27, DePaul 26

 

Scoring (Q=qualififed for the state meet):

1st: 4 x 800m relay **Q** (Brendan Copp, Jack Darrow, Thomas McHugh, Alex Marks, Chris Brady, Owen Filbin, Jared Wermes, Joseph Wermes)

1st: Triple Jump **Q** Anthony Pasquesi

1st: Long Jump  **Q** Anthony Pasquesi

1st: 3200m run **Q** Jack Darrow

1st: 1600m run **Q** Jack Darrow

1st: Discus **Q** William Flaherty

1st: Pole Vault **Q** Thomas Biegler

1st: 4 x 400m relay **Q**

     (Jack Darrow, Thomas McHugh, Joseph Wermes, Lorenzano Blakeney, Kevin Regan, Matt Augustyn, Zachary Coleman, Anthony Pasquesi)

2nd: Pole Vault **Q** Anthony Maite

2nd: 1600m run **Q** Joseph Wermes

2nd: 800m run **Q** Brendan Copp

2nd: 4 x 100m relay **Q**

     (Nick Tolimieri, Joshua Harris, Lorenzano Blakeney, Anthony Pasquesi, Kevin Regan, Ryan Pasquesi, Lorente Blakeney, Matt Augustyn)

2nd: Triple Jump **Q** Matthew Augustyn

2nd: Shot Put **Q** Austin Glazier

4th: 400m dash, Thomas McHugh

4th: Shot put, William Flaherty

4th: 800m run, Alex Marks

5th: 3200m run, Jared Wermes

5th: 300m Intermediate Hurdles, Kevin Regan

6th: 100m dash, Joshua Harris

A class 2A best:  21 total qualifiers!

TALENTed seniors:

FullSizeRender

Our Rock of the Team, Kevin Regan:

FullSizeRender

 

****2-time All-State Long Jump Anthony Pasquesi*****

 

Squeeze

 

2017 state meet track scene, 1 hour before events begin:

Pre state

 

IHSA Sectionals

Ct glenbardsouth mattaugustyn

“Chasing the Sectional Title” begins Thursday at 10:30am when you are released from classes.

Bus leaves at 10:45am for Concordia University. 

All members of the team are expected to attend, even if they are not competing.  We are the sectional hosts.

Please make arrangements for lunch.  Bring plenty of fluids–it’s going to be warm.

Sectional seeding is posted on the lineup page.  Work assignments are also there.

Time schedule:

1:30             Gates will open for all teams.  Warm ups may begin after 1:30pm.

2:00             Throwing implements and pole vaulters will check in and be weighed.  Vault poles will be checked.

2:00             Coaches and officials should report to the press box for the scratch meeting.  

2:25             Coaches, captains, and officials meet at the starting line.  All field events are closed for warm ups.

2:30             Field events begin

  • High jump to finish (starting height at 4-07)
  • Pole vault to finish (starting height at 7-06)
  • Long jump (2 flights, athletes called in order, 3 jumps, top 9 to finals for 3 additional jumps)
  • Triple jump follows LJ  (15 minute warm up, 1 flight, athletes called in order, 3 jumps, top 9 to finals for 3 additional jumps)
  • Shot put (2 flights, top flight first, 3 throws, top 9 to finals for 3 additional throws)
  • Discus (2 flights, top flight second, 3 throws, top 9 to finals for 3 additional throws)

3:15            National Anthem

3:20            4 x 800m relay, 1 heat

3:35            4 x 100m relay, 2 heats

3:45            3200m run, 2 heats

4:05            110m high hurdles finals (2 heats)

4:25            100m dash finals (5 heats)

4:40            800m run, 3 heats

4:55            4 x 200m relay, 2 heats

5:05            400m dash, 5 heats

5:20            300m Intermediate Hurdles, 3 heats

5:40            1600m run, 3 heats

6:00            200m dash finals (5 heats)

6:20            4 x 400m relay, 2 heats

Chicago Catholic League Varsity Championships, Saturday May 13, 2017

DSC 0724

Lineups for the Varsity CCL Championships are posted.

Seeds will be posted here later this week.

The CCL will be at Loyola Academy in Wilmette on Saturday, May 13, 2017.

QUARTER INCH SPIKES ONLY.  Make sure that you have these in your shoes.  Officials will be checking spikes.

**Be at Fenwick at 7:30am.**

Coaches meeting at 9:00am.

Field events start promptly at 9:30am, warmup begins immediately upon arrival.

Exhibition heats of the 1600 begin at 10:00am.  

Running event finals begin at approximately 10:45am.  (There are no prelims or semis.)

Scoring: 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2,1

LJ (4 flights run in order, 3 jumps, top 9 to finals 15 minute warmup between flights and before finals)

TJ follows LJ (4 flights run the same as LJ)

HJ (starting height is 5’4″)

PV (starting height is 9’0″)

SP (4 flights, 3 throws, top 9 to finals, top flight throws last)

Discus (4 flights, 3 throws, top 9 to finals, first flight throws simultaneously with flight four of shot.)

 

Finals

A) 4x800m relay

B) 4x100m relay

C) 3200m run, section 2

D) 110m HH

E) 100m dash

F) 800m run

G) 4x200m relay

H) 400m dash

I) 300m Intermediate Hurdles

J) 1600m run

K) 200m dash

L) 4x400m relay

 

Screen Shot 2013 05 07 at 3 17 20 PM

F/S CCL Championships

DSC 0328

Lineups are now posted.
 
Everyone will be released from class after 3rd period (10:30).  Bus leaves at 10:45 and attendance will be taken.   Don’t be AWOL during attendance or coach Moland will see you.  
 
 
Worker assignments:   Assignments for FS CCL 2017.pdf
 
All athletes are expected to stay to the end of the meet and help put everything away.
 
Meet information:
 
2:00pm Coaches Meeting
2:30pm Field Events 
 
Long jump followed by triple jump: 1 hour cafeteria style, top 9 to finals
Shot Put: 3 flights, top flight first, three throws:  top 9 to finals, three throws in finals
Discus: 3 flights, top flight last, three throws:  top 9 to finals, three throws in finals
High jump: Starting height 4’ 8″
Pole vault: Starting height 7’0″
 
3:15pm Exhibition 1600
3:30pm Finals
 
4 x 800m relay
4 x 100m relay
3200m run
110m High Hurdles
100m dash
800m run
4 x 200m relay
400m dash
300m IM Hurdles
1600m run
200m dash
4 x 400m relay