CCL Indoor Championships, Saturday, March 17, 2018

DSC 0503

Be at the entrance doors of Fenwick at 7:45am.

Time schedule:

8:30am Field House opens to all teams

9am Coaches Meeting

9:20 3200m run, heat 1 (F/S and Varsity)

9:20 LJ, HJ, SP, PV begin.  TJ follows LJ

9:45 60m HH prelims. Top 8 times advance to finals.

10:00 Open 1600m (“1 mile”) run

10:10 60m dash prelims.  Top 8 times advance to finals

10:35 3200m relay

11:00 3200m run

11:30 60m HH finals

11:45 60m dash finals

11:55am 800m run

12:20pm 800m relay

12:50 400m dash

1:25 1600m run

1:55 200m dash

2:20 1600m relay

3:00 Awards


Lineups are posted on the lineups page.

All athletes are expected to stay until the end of the meet.  (Emergency sign outs only.)




Morton Invitational, Friday March 9, 2018

DSC 0458


Be at the glass doors area at 3:20pm.  The bus leaves at 3:30pm.

Morton’s track is a 160m ProTraxx.  Racing flats or 1/8 in pyramid spikes only (no needle spikes–strictly enforced).  

Team camps will be in the balcony.  All food and drink must remain in the camp.

Order of events:

A) 4x800m relay

B) 4x160m relay

C) 3200m run

D) 55m high hurdles

E) 55m dash

F) 800m run

G) 400m dash

H) 600m run

I) 55m low hurdles

J) 1600m run

K) 200m dash

L) 4 x 400m relay

Shot, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault

Field events are scheduled to begin at 4:30 pm.  Running events start at 5:00.

Lineups are posted.


Hinsdale Central, Friday March 2, 2018


Be in the glass doors area at 3:20 for attendance.  The bus leaves immediately after attendance.  

Meet starts at 5:00pm with the 3200m relay and field events.

There will be a concession stand.

Long jump, followed by triple jump (3 jumps, cafeteria style)

Shot: F/S and then Varsity, Top throwers in flight 1

The track is 160m.  1/8 inch spikes, 3/16 spikes, or racing flats allowed.

There are two levels: F/S and Varsity  ONE relay per level.

The first two heats in all running events except the 400 and 200 are scoring.  There are three scoring heats in the 400 and 200.  2 entries per school for the scoring heats.  The remaining heats are exhibition, regardless of times.  All athletes should report their times to a coach as soon as their race is finished.

Schools: Hinsdale Central, Benet, Fenwick, Jones College Prep, Marmion, Plainfield Central

Lineups are posted

Order of events:

A) 3200m relay, F/S and then V

B) 55m High Hurdles, F/S scoring, V scoring, Open

C) 55m Dash, F/S scoring, V scoring, Open

D) 800m Run, F/S scoring, V scoring, Open

E) 4 x 160m relay, F/S, and then V

F) 400m Dash, F/S scoring, V scoring, Open

G) 600m Dash, F/S scoring, V scoring, Open

H) 55m Low Hurdles, F/S scoring, V scoring, Open

I) 1600m Run, F/S scoring, V scoring, Open

J) 200m Dash, F/S scoring, V scoring, Open

K) 4 x 400m Relay, F/S and then V


ICOPS Invitational, Sunday, February 25, 2018

DSC 0380

See the information about the ICOPS meet below.  There is only one level and there are 2 entries per event and one relay per school.  Lineups will be posted later this week.  The meet is at Lewis University in Romeoville.

Be at Fenwick at 7:15 am.  You will be at Lewis University until mid-afternoon.  Bring food, drink, pillow, blanket, homework, etc.

Lineups are posted.


Screen Shot 2018 02 22 at 5 27 15 AM

Screen Shot 2018 02 22 at 5 27 52 AM


See the information about the ICOPS meet below.  There is only one level and there are 2 entries per event and one relay per school.  Lineups will be posted later this week.  The meet is at Lewis University in Romeoville.


Screen Shot 2017 02 19 at 1 46 23 PM

Screen Shot 2017 02 19 at 1 47 01 PM


Oak Park Quadrangular Meet on Saturday, February 17

Matt Augustyn triple jump landing

Lineups are posted.

This weekend’s meet will be at the Oak Park and River Forest Fieldhouse.

Pole vaulter(s) need to be at Fenwick at 7:15am.

Everyone else should be at Fenwick at 8:00am.

Pole vault begins at 8:00am.   Running and other field events begin at 9:00am.

When vault is finished, long jump begins.  Triple jump follows long jump.

Shot put follows high jump.

In the running events, three entries and one relay from each school will be seeded to score.  

Races will be hand-timed.

Because of the delay in field event starts and the number of heats in some races, you may have to wait until the start of your event or between events.  Plan for some down time.  Bring a pillow, blanket, homework, food, and drink.

Sprinters and field event athletes:  please warm up thoroughly before your event begins.  

Sprinters: be aware of the meet progress and check in with the clerk before your race so that you are not scratched.  

Homewood-Flossmoor Invitational, Saturday, February 10

DSC 0662

Lineups are posted. (Contact Coach McKinley immediately if there are any questions.)

Schools competing: Homewood-Flossmoor, Brother Rice, Fenwick, Thornton, Bolingbrook

Be at Fenwick at 8:00 am

Field Events begin at 10:00am, Running Events begin at 10:00am

Admission: $5 adults, $2 students

Concession stand will be open.

NO SPIKES are allowed.  Remove spikes from competition shoes.  High jumpers must wear rubber soled shoes only.  The starter and clerk will be monitoring this and a team will be disqualified if an athlete is wearing spikes.  Take them out BEFORE leaving.

This meet is one-level only.  There will be a low hurdle event for frosh-soph.

Track is 6 lane, 200m mondo surface.  8 lanes are on the straight-away.

Shot will be thrown from a wood surface.  Team camps will be in the infield or along the outer walls.

No gum, candy, or drinks other than water in the fieldhouse.

Scoring: 8-6-4-2-1 for individual events and 8-6-4-2 for relays.

Distance races will have a waterfall start.

Order of running events:

A) 4x800m relay

B) 3200m run

C) 60m High Hurdles followed by 60m low hurdles for F/S

D) 60m dash

E) 800m run

F) 4 x 200m relay

G) 400m dash

H) 600m run

I) 1600m run

J) 200m dash

K) 4 x 100m weight man’s relay

L) 4 x 400m relay

Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot

The school is located at 999 Kedzie Ave, Flossmoor, Illinois.:


Thornwood Invitational 2/3/2018

DSC 0104

Our first meet of the season is this Saturday at Thornwood High School.  Teams competing: Thornwood, Fenwick, Morgan Park, Chicago Brooks, Chicago Simeon, Thornridge, Tinley Park, Kankakee.  Lineups are posted.  Click on the lineups link and enter the password.

All team members will meet in the glass-doors area at by 7:10am.  Remember:  the bus waits for no one.

When we arrive at Thornwood, our captains will assemble the team on the track for a two lap “warm-up”.  All veterans must wear track warmups. First year athletes are excused from this requirement.  

Events begin at 9am.  Frosh-soph runs first, then varsity.  Long jump, then triple jump.  No pole vault this year.

Track is a resurfaced 160y (11 laps to the mile), 6 lane Mondo.  It is marked in meters.


Team camps are in the small gym across the hall from the North Fieldhouse.  All warmups will take place in the North Fieldhouse, not on the track.

Staging area will be near the high jump and pole vault.  Check in before your event to get hip numbers.

Scoring: 10, 8, 6, 4, 2, 1

4 jumps in LJ and TJ.  4 throws in shot.  No finals. 

9am: Field events begin, TJ after LJ, PV after shot and HJ.  F/S goes first in HJ and shot.  V goes first in LJ and TJ. F/S and V compete together in PV.

9am: Running events (F/S first in each event)

4 x 800 relay

3200m run

55 HH

55 dash

800m run

4 x 200m relay

400m dash

1600m run

200m dash

4 x 400m relay

Although this meet is not a long invitational, you should bring things for comfort: food, water, pillow, blanket, homework.  The estimated end time is 2pm, but that could change depending on the efficiency of the meet.

You should be aware of when your event is approaching.  Ask a varsity member or coach when you should start warming up.  Make sure that you have jogged, done your flexibility drills, and accelerations before you check in at the start.  Keep your sweats on.  You should start each race feeling warm and have a perspiration going.

Cool down after your race.  

If you are assigned the “Meet Bag” or water jugs, make sure these get back on the bus.

How to get there:  From Fenwick, take the Eisenhower east to the Dan Ryan.  Go south to the Bishop Ford (90) and then to exit 73A, which is 159th Street. Go west on 159th Street to Park Avenue (passing Cottage Grove, which is a major intersection).  Turn left on Park Avenue and proceed South for over a mile until you get to the school on your left.  The parking lot is south of the school building and field house.  

Address: 17101 S Park Avenue, South Holland, Illinois 60473


Ready for the Start–2018

Ct glenbardsouth tf jack darrow

TRACK & FIELD 2018!!!

 Organizational Meeting on Tuesday, December 12 at 3:15pm in room 6.

Be there and bring friends.

Remember that track is a sport for every type of athlete: endurance, sprinter, jumper, thrower.



Congratulations to the Friar Track Team:  IHSA Sectional Champions Class 2A (23 teams competing).  

1st Sectional Boys’ Track Title in Fenwick History.


Top Scores:  Fenwick 145, Dunbar 80, Noble/DRW Trading 63, Solorio 50, Lake View 30, Sullivan 29.5, Clark 29, Urban Prep/West 27, DePaul 26


Scoring (Q=qualififed for the state meet):

1st: 4 x 800m relay **Q** (Brendan Copp, Jack Darrow, Thomas McHugh, Alex Marks, Chris Brady, Owen Filbin, Jared Wermes, Joseph Wermes)

1st: Triple Jump **Q** Anthony Pasquesi

1st: Long Jump  **Q** Anthony Pasquesi

1st: 3200m run **Q** Jack Darrow

1st: 1600m run **Q** Jack Darrow

1st: Discus **Q** William Flaherty

1st: Pole Vault **Q** Thomas Biegler

1st: 4 x 400m relay **Q**

     (Jack Darrow, Thomas McHugh, Joseph Wermes, Lorenzano Blakeney, Kevin Regan, Matt Augustyn, Zachary Coleman, Anthony Pasquesi)

2nd: Pole Vault **Q** Anthony Maite

2nd: 1600m run **Q** Joseph Wermes

2nd: 800m run **Q** Brendan Copp

2nd: 4 x 100m relay **Q**

     (Nick Tolimieri, Joshua Harris, Lorenzano Blakeney, Anthony Pasquesi, Kevin Regan, Ryan Pasquesi, Lorente Blakeney, Matt Augustyn)

2nd: Triple Jump **Q** Matthew Augustyn

2nd: Shot Put **Q** Austin Glazier

4th: 400m dash, Thomas McHugh

4th: Shot put, William Flaherty

4th: 800m run, Alex Marks

5th: 3200m run, Jared Wermes

5th: 300m Intermediate Hurdles, Kevin Regan

6th: 100m dash, Joshua Harris

A class 2A best:  21 total qualifiers!

TALENTed seniors:


Our Rock of the Team, Kevin Regan:



****2-time All-State Long Jump Anthony Pasquesi*****




2017 state meet track scene, 1 hour before events begin:

Pre state


IHSA Sectionals

Ct glenbardsouth mattaugustyn

“Chasing the Sectional Title” begins Thursday at 10:30am when you are released from classes.

Bus leaves at 10:45am for Concordia University. 

All members of the team are expected to attend, even if they are not competing.  We are the sectional hosts.

Please make arrangements for lunch.  Bring plenty of fluids–it’s going to be warm.

Sectional seeding is posted on the lineup page.  Work assignments are also there.

Time schedule:

1:30             Gates will open for all teams.  Warm ups may begin after 1:30pm.

2:00             Throwing implements and pole vaulters will check in and be weighed.  Vault poles will be checked.

2:00             Coaches and officials should report to the press box for the scratch meeting.  

2:25             Coaches, captains, and officials meet at the starting line.  All field events are closed for warm ups.

2:30             Field events begin

  • High jump to finish (starting height at 4-07)
  • Pole vault to finish (starting height at 7-06)
  • Long jump (2 flights, athletes called in order, 3 jumps, top 9 to finals for 3 additional jumps)
  • Triple jump follows LJ  (15 minute warm up, 1 flight, athletes called in order, 3 jumps, top 9 to finals for 3 additional jumps)
  • Shot put (2 flights, top flight first, 3 throws, top 9 to finals for 3 additional throws)
  • Discus (2 flights, top flight second, 3 throws, top 9 to finals for 3 additional throws)

3:15            National Anthem

3:20            4 x 800m relay, 1 heat

3:35            4 x 100m relay, 2 heats

3:45            3200m run, 2 heats

4:05            110m high hurdles finals (2 heats)

4:25            100m dash finals (5 heats)

4:40            800m run, 3 heats

4:55            4 x 200m relay, 2 heats

5:05            400m dash, 5 heats

5:20            300m Intermediate Hurdles, 3 heats

5:40            1600m run, 3 heats

6:00            200m dash finals (5 heats)

6:20            4 x 400m relay, 2 heats